23. ledna 2015 vyšel nový standard plemene pudl pro FCI. Standard v anglickém znění najdete zde. O úpravě standardu se hovořilo poměrně dlouho a jeho nové znění všichni netrpělivě očekávali. Z nového standardu mám zatím smíšené pocity. Především změny týkající se červených a apricot pudlů (nově sloučených pod jednotnou plavou barvu) mi přijdou trochu kompromisní, nicméně zase chválím snahu o větší zpřesnění výkladu standardu.

Co je tedy nového? (změny od dřívějšího standardu jsou v dokumentu vyznačeny tučně).

Stop (přechod mezi čenichovou a mozkovou partií)

Je málo vyjádřen, ale nikdy nesmí chybět. V praxi jsem nikdy neviděla, ale pokud to Francouzi přidávají do standardu, tak to asi bude více časté.

Nosní houba

Do odstavce zabývajícího se nosem přibylo pár vět týkajících se právě červených a apricotů: U plavých jedinců (červená/apricot) by měla být nosní houba černá nebo hnědá v závislosti na intenzitě plavé barvy. U světle-plavých jedinců by nos měl být co nejvíce tmavý. Bohužel u plavých jedinců jsou častým problémem depigmentované nosy. Osobně se mi růžové nosy hodně nelíbí, ale problémy nebývají většinou jen černo-bílé. Také někteří psi nemají nos odbarvený celoročně, ale jen v době kdy venku nesvítí sluníčko (tzv. zimní nos – jako třeba náš Donatello).

Čelisti / zuby

Do řádku o čelistech a zubech přibylo k nůžkovému skusu slovíčko kompletní.

Oči

Do odstavce týkající se očí opět přibyla větička hlavně pro plavé pudly: u světle plavých jedinců by oční víčka měla být co možná nejtmavší.

Uši

Přibyla věta, že ucho by mělo dosahovat – či ideálně přesahovat – koutek tlamy psa. Doufám, že našemu Charliemu délku uší nikdo už kontrolovat nebude. Po Mařenčině štěněcích zásazích má obě uši tak o dva centimetry kratší 🙂

Ocas

Tak tady přichází na řadu trochu kontroverzní téma u pudlů. Vzhledem k tomu, že se u pudlů poměrně dlouho ocasy kupírovaly, nedělaly dříve tolik problémů jako dnes. Spousta pudlů, co potkáváme na výstavách mají ocasy zakroucené nebo nesené položené na zádech. Ze standardu nyní zmizelo, že může být ocas zkrácen (kupírován) o 1/3 délky. Naopak tam přibylo, že by měl být ideálně nesen v pozici deset minut po deváté vzhledem k bedrům. Toť otázka, co si o tom myslet. Pro mě je ideálně nasazený ocas na pozici 12 hodin. Takto nasazený ocas z logiky věci nemůže být nesen v pozici uvedené standardem. Ocas na pozici uvedené standardem nese jeden z našich psů, ale podle mě jen proto, že je ocas mírně níže nasazen. Pravděpodobně tedy mírně níže nasazený ocas odpovídá standardovému „dost vysoko“ 🙂

Tlapky předních končetin

Přibyla věta o barvě drápků u plavých pudlů: s ohledem na barvu srsti tak tmavé, jak je to jen možné.

Barva

Nový standard uznává 5 barev namísto dřívějších šesti. Červení a apricoti jsou nově označováni souhrnně jako „plaví“. Plavá barva může jít od bledě plavé do červeno-plavé, může být i oranžovo-plavá (apricot). Všichni plaví jedinci by měli mít pigmentaci tak tmavou, jak to jen jde. Na tuto novinku jsem po pravdě hodně zvědavá. Zatím se mi ještě v hlavě neuleželo, zda je to změna k lepšímu nebo horšímu, asi časem všichni uvidíme. Podle všeho se podařilo velice elegantně vyřešit problém s barvou u červených pudlů, kde ve většině případů nedrží a světlá. Jestli to pomůže tomu, že se psi nebudou přibarvovat, to si až tak úplně nemyslím.

Velikost a váha

Popravdě netuším, proč se tato část jmenuje velikost a váha, když o váze vůbec nehovoří. Hned na úvod pasáže přibylo, že pohlavní dimorfismus musí být jasně zřetelný u všech velikostních rázů. Stejně si myslím, že budeme i nadále vídat královácké kluky s čubičími hlavičkami 🙂 Nikdo to nechce mít doma, ale nakrývají s tím o sto šest. Toť otázka, jestli tím člověk napraví fenu s nepěknou hlavou.

Vážné vady

V této kapitolce přibylo hned několik nových věcí. Ucho nedosahující ke koutkům, kapří nebo houpavý (možná měkký) hřbet, příliš nízko nasazený ocas, přeúhlené zadní končetiny, částečně depigmentovaný nos. Zdá se, že v zadu přeúhlení psi jsou aktuálně v kurzu, obzvlášť při pohledu směrem na východ. Ovšem případy, co zadní nohy zahazují v pohybu kilometr za sebe, nejsou po pravdě už ani esteticky přitažlivé. Zkrátka, čeho je moc, toho je příliš.

Vylučující vady

U typu přibyla větička o znacích ukazujících na přimíchání jiného plemene. Déle je tu kompletně zatočený ocas – to si popravě nejsem jistá, co je tím míněno. Zda dokončení kruhu nebo takové ty prasečí ocásky vyvrácené rovnou u zadečku. Jakékoliv bílé znaky na těle nebo nohách na jedincích jiné než bílé barvy. Jakákoliv pozice zubů, která způsobuje psovi zranění (např. nevhodně narostlé zuby dotýkající se patra).

Dodatek ke standardu

Posuzování pudlů na výstavách neznamená posuzování střihačské soutěže. Není vhodné podporovat přílišnou úpravu psů. Někdy v loni jsem zrovna četla nějaký rozhovor tuším s prezidentem francouzského klubu pudlů, který se rozhořčoval nad tím, že má často pocit, že se nejedná o výstavy, ale stříhací soutěže. Co dodat, úprava dělá pudla 🙂

Povolené střihy

Nově přibyla bejbyna (puppy clip) a skandinávský teriér střih. Třikrát hurá 🙂

Závěrem: tento příspěvek není žádným oficiálním výkladem, spíš mými prvními dojmy nad standardem. Sleduji převážně jen králováky, takže moje osobní komentáře se vztahují jen k této velikosti. Názory se vyvíjejí s časem a zkušeností, je možné, že za rok to budu mít v hlavě úplně jinak 🙂